GM Parens Rzeszów

ALFA-GLUKOZYDAZA OBOJĘTNA – BADANIA BIOCHEMICZNE

O alfa-glukozydazie obojętnej O najądrzach
Alfa-glukozydaza obojętna (NAG) to enzym odzwierciadlający pracę najądrzy.Alfa-glukozydaza obojętna w nasieniu ludzkim została po raz pierwszy oznaczona w 1962 roku przez Sheth oraz Rao. Najądrze to wewnętrzny narząd płciowy przylegający do jądra. Zbudowany jest z kanalików, których zadaniem jest wyprowadzanie z jądra plemników, a następnie ich magazynowanie (2-3 miesiące). Ponadto najądrze produkuje wydzielinę o kwaśnym pH (której składnikiem są m.in. obojętna i kwaśna alfa-glukozydaza, L-karnityna, glicerofosfocholina), która umożliwia dojrzewanie plemników. W najądrzu produkowane są również enzymatyczne i nieenzymatyczne antyoksydanty.

Wartości referencyjne alfa-glukozydazy obojętnej w nasieniu
Prawidłowa zawartość α-glukozydazy obojętnej (NAG) w nasieniu wynosi 20 mU/ejakulat lub więcej, według danych WHO. Jedna międzynarodowa jednostka aktywności (U) jest definiowana jako zdolność enzymu glukozydazy do produkcji 1μmola produktu (p-nitrofenyl) w ciągu 1 minuty, w temperaturze 37oC, przy pH wynoszącym 6,8.

Ocena wyników α-glukozydazy obojętnej dokonywana jest razem z wynikami innych badań, dlatego dla właściwej jej interpretacji wskazana jest konsultacja z lekarzem.

U kogo można podejrzewać obniżone wartości
Niektóre nieprawidłowe parametry rozpoznane w czasie badania nasienia mogą sugerować, że konieczna jest bardziej szczegółowa diagnostyka. Są to m. in.:

Parametr seminogramu poza normą Co nie działa prawidłowo?
Leukocytospermia – zwiększona liczba leukocytów w nasieniu >1,0mln/ml podejrzenie stanu zapalnego najądrzy lub jąder, prowadzący równocześnie do Astheno- i Teratozoospermii.
Asthenozoospermia – obniżony ruch postępowy plemników <32% Najądrza to narząd odpowiedzialny za dojrzewanie plemników, w tym do nabywania przez nie zdolności ruchu. Przy obniżonej ruchliwości plemników, nieprawidłowej morfologii można podejrzewać przewlekły stan stan zapalny najądrzy prowadzący do produkcji plemników pozbawionych zdolności prawidłowego ruchu.
Azoospermia brak plemników w ejakulacie,odróżnienie azoospermii obstrukcyjnej i nieobstrukcyjnej Pacjenci z Azoospermią i obustronną niedrożnością pomiędzy najądrzami, a przewodem wytryskowym (Azoospermia obstrukcyjna) mają bardzo niską aktywność lub wręcz brak aktywności α-glukozydazy obojętnej w plazmie nasienia. U pacjentów z azoospermią nieobstrukcyjną aktywność glukozydazy będzie w granicach wartości referencyjnych.Oznaczenie glukozydazy sprawdza się jako kontrola po wazektomii dla potwierdzenia niedrożności dróg wyprowadzających nasienie (bardzo niska lub brak aktywności enzymu).
Teratozoospermia – nieprawidłowa morfologia plemników <4% Najądrza to narząd odpowiedzialny za dojrzewanie plemników. Przy obniżonej ruchliwości plemników, nieprawidłowej morfologii można podejrzewać przewlekły stan stan zapalny najądrzy prowadzący do produkcji plemników pozbawionych zdolności prawidłowego ruchu.
Oligozoospermia – obniżona całkowita liczba plemników w ejakulacie <39mln plemników na ejakulat Obniżona całkowita liczba plemników w ejakulacie z towarzyszącym obniżonym poziomem testosteronu w surowicy prowadzi do niskiej aktywności enzymu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ testosteron jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania najądrzy.

Inne:

podwyższony indeks DFI (jakości chromatyny plemnikowej) >30% Badania wykazały negatywną korelację między alfa-glukozydazą, a fragmentacją DNA – oznacza to, że przy wysokim odsetku fragmentacji DNA plemników obserwuje się niską aktywność glukozydazy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ to właśnie w najądrzach zachodzą procesy krytyczne dla prawidłowego dojrzewania plemników.
Obniżony wynik testu HBA Alfa-glukozydaza pozytywnie koreluje z wynikiem testu HBA – obserwuje się wyższe wartości enzymu przy prawidłowym wyniku testu wiązania z kwasem hialuronowym, niższe przy obniżonym wyniku testu.
Zwiększony wynik badania ROS W najądrzu produkowane są enzymatyczne antyoksydanty (dysmutaza, peroksydaza glutationu, transferaza glutationu), oraz nieenzymatyczne (tauryna i glutation). Są one ważnymi elementami walki z wolnymi rodnikami tlenowymi. Przy zaburzeniu funkcji najądrzy można obserwować zwiększona ilość wolnych rodników, co jest spowodowane niewystarczającą produkcją antyoksydantów.

Jakie są możliwość leczenia?

  • Suplementy zawierające L-karnitynę i antyoksydanty
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne
  • Antybiotyki

Jak się przygotować do badania?
Na stężenie alfa-glukozydazy wpływa czas abstynencji płciowej, dlatego należy pamiętać aby wykonać badanie po okresie abstynencji płciowej od 2 do 7 dni. Nie zaleca się wykonania badania jeżeli pacjent w ciągu ostatniego miesiąca przyjmował antybiotyki, miał gorączkę.

W przypadku przyjmowania przewlekle leków prosimy poinformować o tym fakcie laboratorium.

Powrót


Warning: Unknown: open(/var/lib/php5/sess_769a901e5894ff70fbc6351a1bc129f9, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php5) in Unknown on line 0