Warning: file_put_contents(/home/users/klinikamedicor/public_html/c_cms//app/cache/parens_parens_kwas_cytrynowy_badanie_biochemiczne_nasienia.html.cachePL) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/users/klinikamedicor/public_html/c_cms/app/lib/CacheManager.php on line 21
Parens Rzeszów - Centrum Leczenia Niepłodności
GM Parens Rzeszów

KWAS CYTRYNOWY – BADANIE BIOCHEMICZNE

O kwasie cytrynowym O prostacie
Kwas cytrynowy jest związkiem organicznym, który pełni ważną rolę w metabolizmie. Jest wydzielany do ejakulatu przez prostatę. Pojawia się już w dzieciństwie, przed rozpoczęciem spermatogenezy. Zawartość kwasu cytrynowego w nasieniu zależy od stężenia testosteronu.Kwas cytrynowy w nasieniu został po raz pierwszy wykryty w 1929 roku przez Schresteina. Prostata to nieparzysty gruczoł położony poniżej pęcherza moczowego. Produkuje lekko zasadową, białawą wydzielinę stanowiącą ok. 30% objętości ejakulatu. Zawartość białek wynosi ok. 1% i są to głównie enzymy proteolityczne, kwaśna fosfataza, białko MSMB oraz antygen specyficzny dla prostaty. W wydzielinie znajduje się także cynk.

Wartości referencyjne kwasu cytrynowego w nasieniu
Prawidłowa zawartość kwasu cytrynowego wynosi > 10mg/ejakulat lub więcej, według danych WHO.
Obniżone stężenie kwasu cytrynowego ma miejsce w przypadkach stanu zapalnego gruczołu krokowego i może mieć wpływ na budowę morfologiczną plemników

U kogo można podejrzewać obniżone wartości kwasu cytrynowego?
Niektóre nieprawidłowe parametry rozpoznane w czasie badania nasienia mogą sugerować, że konieczna jest bardziej szczegółowa diagnostyka. Są to m. in.:

Parametr seminogramu poza normą Co nie działa prawidłowo?
Azoospermia brak plemników w ejakulacie, odróżnienie azoospermii obstrukcyjnej od nieobstrukcyjnej azoospermia obstrukcyjna (AO, ang. Obstructive Azoospermia) – związana z niedrożnością dróg wyprowadzających. Ejakulat ma wówczas małą objętość (poniżej 1,5 ml) oraz pH<7,0. Stężenie kwasu cytrynowego w płynie nasiennym jest obniżone lub bliskie zeru. Stężenie FSH w surowicy krwi u mężczyzn z OA jest najczęściej prawidłowe.Azoospermia nieobstrukcyjna (NOA, ang. Non Obstructive Azoospermia) – związana jest z zaburzeniami produkcji plemników. pH nasienia jest prawidłowy, stężenie kwasu cytrynowego również. Stężenie FSH w surowicy krwi jest podwyższone lub prawidłowe, natomiast stężenie testosteronu może być niższe od prawidłowego.
Zwiększona liczba leukocytów w nasieniu >1,0mln/ml Podejrzenie wystąpienia stanu zapalnego prostaty lub pęcherzyków nasiennych.
Teratozoospermia – nieprawidłowa morfologia plemników <4% Kwas cytrynowy bierze udział w utrzymywaniu równowagi osmotycznej nasienia a w efekcie wpływa na funkcjonowanie błon komórkowych i morfologię plemników.

Inne:

Hypoandrogenizm,podejrzenie zaburzeń receptora dla testosteronu – zespół częściowej niewrażliwości na androgeny Wykazano zależność między stężeniem testosteronu, a kwasu cytrynowego w nasieniu. Zawartość fruktozy jest wykładnikiem zawartości testosteronu w komórkach Leydiga. Poprzez badanie poziomu fruktozy w nasieniu pośrednio ocenia się funkcję androgenną jadra, ilustruje czynność wydzielnicza pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego.
Podwyższony odczyn pH ejakulatu >8,0 W stanach zapalnych prostaty obserwujemy wzrost odczynu pH. Jednocześnie może występować leukocytospermia.

Jakie są możliwość leczenia?

  • antybiotyki (cefalosporyny, chinolony, trimetoprym, kotrimoksazol),
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne w przypadku stanu zapalnego

Jak się przygotować do badania?
Na stężenie kwasu cytrynowego wpływa czas abstynencji płciowej, dlatego należy pamiętać aby wykonać badanie po okresie abstynencji płciowej od 2 do 7 dni. Nie zaleca się wykonania badania jeżeli pacjent w ciągu ostatniego miesiąca przyjmował antybiotyki, miał gorączkę.

Literatura:
Kanyo A, Sas M. Citric Acid Contents in the Ejaculate, Significance of Its Determination in Andrological Diagnostics. International Urology and Nephrology 1975; 7(1): 83-7.

Powrót


Warning: Unknown: open(/var/lib/php5/sess_67c5353bdf18a86a44f4a938e5f9dd52, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php5) in Unknown on line 0