Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 20480 of 24558 bytes written, possibly out of free disk space in /home/users/klinikamedicor/public_html/c_cms/app/lib/CacheManager.php on line 21
Parens Rzeszów - Centrum Leczenia Niepłodności
GM Parens Rzeszów

IN VITRO

IVF -konwencjonalne (cIVF - Conventional In Vitro Fertilization)

Komórki jajowe (oocyty) pozostawiane są w otoczeniu odpowiednio wyselekcjonowanych i oczyszczonych plemników na czas niezbędny do zapłodnienia; etap zapłodnienia komórki jajowej przebiega naturalnie - bez wykorzystania technik mikromanipulacji, w stałych warunkach temperatury i CO2 (optymalne warunki zapłodnienia).

ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection)

Jest to procedura polegająca na wstrzyknięciu plemnika do cytoplazmy komórki jajowej. Jest jedyną szansą na zapłodnienie komórki jajowej w przypadku zbyt słabych parametrów nasienia (ryzyko niepowodzenia w warunkach konwencjonalnego IVF). Przygotowanie komórek do ICSI przebiega odmiennie niż podczas cIVF, lecz ogólna zasada pozostaje taka sama. Dzięki zastosowaniu techniki mikromanipulacji istnieje możliwość uzyskania ciąży nawet w sytuacji występowania pojedynczych plemników w ejakulacie lub ich braku, ale przy zachowaniu plemnikotwórczej czynności jąder. Zabiegu tego dokonuje embriolog w dużym mikroskopowym powiększeniu przy użyciu mikromanipulatora wyposażonego w mikropipety. Jak precyzyjna musi być technologia, niech świadczy fakt, że komórka jajowa rozmiarem zbliżona jest do ziarnka drobnego piasku (0,15 mm), a sam plemnik jest jeszcze mniejszy. ICSI po raz pierwszy zastosowano we wczesnych latach 90-tych, jako próbę rozwiązania problemu niepłodności męskiej. Od tego czasu, dzięki tej metodzie, urodziło się tysiące zdrowych dzieci. Nawet pacjent z bardzo małą liczbą plemników w ejakulacie jest w stanie zostać ojcem. Odkąd lekarzom potrzebny jest tylko jeden plemnik do zapłodnienia, pacjenci nawet z bardzo niskimi parametrami nasienia mają szansę na posiadanie potomstwa, właśnie dzięki ICSI. Pacjenci z zerową ilością plemników w ejakulacie kierowani są na konsultacje do urologa, który po przeprowadzonych badaniach, w niektórych przypadkach jest w stanie pozyskać plemniki aspirując je bezpośrednio z najądrza (PESA, MESA) lub pobierając z jądra (TESE, biopsja tkanki jądra).

AH (Assisted Hatching)

To zabieg polegający na otwarciu otoczki zarodka (zona pellucida - osłonka przejrzysta). Wykonuje się go w celu ułatwienia rozrastającemu się zarodkowi (blastocyście) wydostania się z otaczającej go osłonki i umożliwienie mu bezpośredniego kontaktu z endometrium macicy. Nie wszystkie zarodki muszą być poddane temu zabiegowi, a wskazaniami do AH jest wiek pacjentki, zbyt gruba (ponad przeciętną) osłonka zarodka, wysoki stopień fragmentacji zarodków, brak ciąży w poprzedniej próbie IVF oraz użycie do transferu zarodków uprzednio zamrożonych. Jest to zabieg, który wykonuje się w dużym powiększeniu mikroskopowym przy użyciu mikromanipulatora lub lasera.

TESE/PESE) Punkcja jąder i najądrzy

Dzięki tej metodzie mężczyźni, u których na skutek np. stanów zapalnych lub wrodzonego braku nasieniowodów, nie stwierdza się plemników w nasieniu, mają szansę na posiadanie własnego potomstwa. Pobranie materiału przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Z pobranego materiału izoluje się w warunkach laboratoryjnych dojrzałe plemniki lub komórki będące ich wczesną formą. W 75% przypadków można uzyskać zdrowe plemniki, nadające się do zapłodnienia komórki jajowej metodą ICSI. Uzyskany materiał można też zamrozić, a później wykorzystać do zapłodnienia metodą ICSI.

Bank nasienia

Nasze laboratorium ma możliwość wspomagania rozrodu i leczenia niepłodności przy wykorzystaniu nasienia dawców pochodzącego z zagranicznych Banków Nasienia. Każdy dawca, dostępny w posiadanej przez nas ofercie, ma negatywne wyniki następujących testów: WR, wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBsAg), wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV-Ab), przeciwciał przeciwko HIV I/II i HTLV-I, Mucowiscydoza oraz Chlamydia. Decyzja o skorzystaniu z usług Banku Nasienia jest nierzadko bardzo trudna dla pacjentów i najczęściej wywołana chorobą partnera (stwierdzony i potwierdzony brak plemników w ejakulacie - azoospermia). Efektywne leczenie przyczyn azoospermii może być procesem długotrwałym lecz w wielu przypadkach niestety bezskutecznym. Ułatwiając podjęcie decyzji banki nasienia oferują dobór dawcy tak, aby odpowiadał wymaganiom przyszłych rodziców, zapewniając możliwość wyboru: grupy krwi, czynnika Rh, rasy, profilu psychologicznego, wieku, wzrostu, wagi ciała, koloru oczu, koloru włosów, a nawet wykształcenia czy w przypadku młodych dawców kierunku studiów. Tożsamość dawców zawsze pozostaje anonimowa.

Mrożenie zarodków (Kriokonserwacja zarodków)

Kriokonserwacja zarodków jest techniką umożliwiającą długoterminowe przechowywanie odpowiednio do tego przygotowanych embrionów w temperaturze ciekłego azotu. Jest wykorzystywana w przypadku uzyskania większej liczby zarodków w porównaniu z ich ilością podaną do jamy macicy podczas transferu. Zarodki, które zostały poddane procedurze mrożenia mogą zostać wykorzystane przez parę podczas kolejnego transferu (w przypadku niepowodzenia lub starania o kolejne dziecko), bez potrzeby powtórnego przechodzenia przez wszystkie etapy stymulacji i przygotowania do zabiegu IVF. Należy jednak pamiętać, że: Nie wszyscy pacjenci będą mieli zamrożone zarodki! Zależy to przede wszystkim od ilości pobranych komórek jajowych, a następnie ilości prawidłowo rozwiniętych żywych zarodków nie wykazujących nieprawidłowości rozwojowych.

Mrożenie i rozmrażanie zarodków w naszej klinice przeprowadzane jest pod kontrolą mikroskopu stereoskopowego LEICA M80 z wbudowaną kamerą IC 80 HD. System ten pozwala na obserwowanie zachodzących procesów w czasie rzeczywistym na ekranie monitora, a także archiwizowanie tych danych na dysku komputera.

Mrożenie nasienia (Kriokonserwacja nasienia)

Kriokonserwacja nasienia jest procedurą umożliwiającą długoterminowe przechowywanie (w zamrożonej postaci) przekazanego do laboratorium, świeżego materiału. Mrożenie nasienia przeprowadzamy według ściśle określonych procedur przy zastosowaniu substancji krioochronnych (krioprotektantów), mających na celu osłonę komórek podczas procesu. Ocenione seminologicznie, odpowiednio przygotowane i dokładnie oznaczone kodami słomki przechowywane są w ciekłym azocie do czasu wykorzystania. Zamrożenie nasienia jest komfortowym wyjściem dla par przygotowujących się do zabiegów wspomaganego rozrodu, wśród których partner nie może być obecny podczas leczenia lub wyniki badań nasienia charakteryzują się dużą zmiennością. Możliwość zdeponowania nasienia jest czasami jedyną szansą dla mężczyzn (a nie rzadko młodych chłopców) rozpoczynających leczenie terapią przeciwnowotworową (radioterapia czy chemioterapia).

Mrożenie komórek jajowych (Kriokonserwacja oocytów)

W naszej klinice możliwe jest zamrażanie i przechowywanie dojrzałych oocytów. Oocyty, które nie podlegają procesowi zapłodnienia pozaustrojowego mrożone są na życzenie pacjentek. Jedną z przyczyn wykonywania mrożenia oocytów jest nieobecność partnera w dniu zabiegu, albo słabe parametry nasienia. W tym drugim przypadku można zapłodnieniu poddać kilka oocytów z całej pobranej puli, a pozostałą część zamrozić i przechowywać do momentu, kiedy zdecydujemy się na powtórny zabieg ICSI. Mrożenie komórek jajowych jest również ogromną szansą dla kobiet przed leczeniem onkologicznym, na posiadanie własnego potomstwa, po zakończeniu leczenia.

Inne możliwości

Komórki jajowe dawczyń
Użycie komórek jajowych od dawczyni może pomóc kobietom:

  • które przeszły wczesną menopauzę,
  • których jajniki źle odpowiadają na stymulację hormonalną,
  • które są w grupie ryzyka genetycznego i z tych względów nie chcą użyć swoich oocytów,
  • których wielokrotne wcześniejsze próby IVF nie zakończyły się sukcesem.

Proces jest dość kosztowny, zajmuje wiele czasu i wiąże się z silnymi emocjami. Daje jednak wielu parom realną szansę na rodzicielstwo, które w przeciwnym razie nie byłoby ich udziałem. Doświadczone kliniki uzyskują tą metodą około 50% ciąż klinicznych. To wyniki lepsze niż uzyskiwane w cyklach IVF, w których kobiety używają własnych komórek jajowych.

Adopcja

Może zdarzyć się, że u niepłodnej pary, po wielu próbach z jakichkolwiek przyczyn nie dochodzi do ciąży, mimo zastosowania odpowiedniego leczenia. Wtedy otwartą opcją dla takich par jest adopcja. W Polsce działa wiele instytucji, które pomagają parom małżeńskim w podjęciu decyzji o adopcji i jej przeprowadzeniu.


Warning: Unknown: open(/var/lib/php5/sess_e91405d7cb8ca4681509bce156091cfc, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php5) in Unknown on line 0